Wydarzenia

Pomysł stworzenia inicjatywy Deneb zrodził się z potrzeby zaspokojenia deficytów na rynku pracy. Projekt ten jest częścią Sieci K2, którego głównym celem jest kompleksowe zaspokojenie potrzeb lokalnych pracodawców, działających w regionie, zarówno pod względem ilości jak i kompetencji pracowników.

Inicjatywa Deneb jest to pilotażowy projekt na bazie Inteligentnego Kształcenia Dualnego. Uczestnikami są uczniowie z Zespołu Szkół nr. 6 z Jastrzębia-Zdroju z klasy III Technikum nr 4 o profilu informatycznym. Wybór docelowej grupy jak również sektora ICT nie był przypadkowy. Branża ICT, ma bowiem stałą tendencję rozwojową, wraz z nią rośnie też zapotrzebowanie na jego specjalistów. Jest to sektor z ogromnym potencjałem, silnie reprezentowany w regionie. Natomiast młodzież może się pochwalić wieloma osiągnięciami w konkursach w dziedzinie informatyki i nowych technologii. W maju br uczniowie brali udział w Światowym Konkursie Innowacyjności i Nowych Technologii ITEX 2015 w Kuala Lumpur. W niniejszym konkursie prace uczniów rywalizowały z ponad tysiącami prac instytutów badawczych oraz uczelni wyższych z całego świata w tym Malezji, Korei Południowej, Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, Chin, Japonii, Rosji, Tajwanu, Iraku i wielu innych, w różnych kategoriach. Tym bardziej na uwagę zasługuje fakt, iż wynalazki uczniów zdobyły dwa srebrne medale oraz dodatkowo nagrodę specjalną od Prezydenta ITEX 2015. Również kadra nauczycielska jest wielokrotnie nagradzana w konkursach m.in. P. Barbara Halska, nauczycielka przedmiotów zawodowych, ekspertka ds. przedmiotów matematyczno-informatycznych, w projekcie E-podręcznik, zleconym przez MEN została uhonorowana tytułem „Nauczyciela Roku 2014”. Uczniowie tej klasy w czasie trwania praktycznych zajęć otrzymają stypendia Sieci K2 ufundowane przez P. Piotra Wojaczka Prezesa Zarządu KSSE. Uroczyste wręczenie dla dziesiątki najlepszych stypendystów miało miejsce 7 października 2015 na zakończenie konferencji Silesia HR Trends w Katowicach.

4 listopada godz. 8:00 pierwsza grupa uczniów rozpoczęła praktyki w bielskich firmach.

Oto kilka słów na temat umiejętności młodzieży:

 1. Roman Stylok: Współtwórca kamizelki dla niewidomych pod nazwą "Nietoperz", który zdobył już wiele nagród na międzynarodowych konkursach innowacji. Ostatnia nagroda to złoty medal na konkursie BIS w Londynie. Potrafi zainstalować i skonfigurować usługi serwerowe.

2. Marcin Wróblewski: Programista, pisze aplikacje na androida, w tej chwili tworzy aplikację dla dzieci autystycznych. Projektuje interfejsy oraz front-end.

3. Rafał Schmidt: Webmaster, wizualizuje projekty, projektuje interfejsy, szablony CMS.

4. Krzysztof Wrana: Potrafi konfigurować usługi serwerowe windows 2008 R2. Serwisować sprzęt komputerowy.

5. Mateusz Szabla: Potrafi konfigurować usługi serwerowe windows 2008 R2. Serwisować sprzęt komputerowy.

6. Robert Rataj: Projektuje i buduje roboty LEGO.

7. Maciej Pytel: Projektuje i buduje roboty LEGO.

8. Grzegorz Sztwiertnia: Potrafi konfigurować usługi serwerowe windows 2008 R2. Serwisować sprzęt komputerowy.

9. Mateusz Skowronek: Potrafi konfigurować usługi serwerowe windows 2008 R2. Serwisować sprzęt komputerowy.

10. Michał Radomski: Potrafi konfigurować usługi serwerowe windows 2008 R2. Serwisować sprzęt komputerowy.

11. Marcin Słaboń: Webmaster, potrafi konfigurować usługi serwerowe windows 2008 R2. Serwisować sprzęt komputerowy.

 

Młodzi, niedoświadczeni ale z dużą wiedzą ludzie, pełni entuzjazmu i chęci do zdobywania nowych umiejętności, utwierdzili nas w słuszności tego projektu i wyboru uczniów. Trenerzy-osoby wyznaczone do nadzoru ucznia- bardzo ambitnie podeszli do zajęć praktycznych i bez wahania zlecali im ambitne zadania. Cdn…© 2019 Landster Business Development Center. Wszelkie prawa zastrzeżone.